Yaprak Biti Zararlı Haşere İle Mücadele

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Makale Yazarı
22 Kas 2021
526
13
Aktiflik Süresi
0
0
yaprakbitiCP-min.PNG


~Yaprak Bitleri~

Yapraklar, tomurcuklar, sap ve çiçeklerde rastlayabileceğiniz yaprak bitleri, bitkilerin öz suları ile beslenerek hayatta kalıyor. Kısa üreme döngüleri nedeniyle birkaç ayda çoğalıp bitkiyi tamamen sarabiliyor.

🌱 Yaprak bitlerinin bitkilerinize gelmesini istemiyorsanız sevmediği kokularla bitkilerinizden uzak tutabilirsiniz. Sebzelerinizi kardeş olarak fesleğen, kadife çiçeği, sarımsak, nane gibi keskin kokulu bitkilerle beraber dikebilirsiniz.

🌸 Eğer bitlendiyse aşağıda yazmış olduklarımdan istediğinizi uygulayabilirsiniz 👇

🌱 3-4 diş sarımsağı ezip 1 litre suyun içine atın, 1-2 kaşık acı pul biber döküp minimum 2-3 gün karanlık yerde tuttuktan sonra 1 litre suya bu karışımdan 25 ml dökün (tülbentten geçirin, püskürme kabınızın yolunu kapatmasın), üzerine 1 kaşık arap sabunu (karışımın yapraklara yapışması için) döküp bitkilerinize püskürtebilirsiniz.

🌱 Evde çok az fideniz varsa arap sabunlu su yapın, pamukla güzelce silin. Daha sonra üzerinden temiz pamuklu suyla geçip temizleyebilirsiniz.

🌱 200 gram tütünü 5 litre suda 2 gün tutun. Hazır karışımın üzerine 5 litre su ilave edin, bunları bitkinize püskürün.

🌱 Odun külü ve soğan kabuğu ile de yapabilirsiniz.

🌱 Ayrıca bahçenize yaprak bitinin doğal düşmanlarını da yerleştirebilirsiniz. Yaprak bitiyle beslenen uğur böcekleri, zarkanatlar ve eşek arıları popülasyonu azaltmaya yardımcı oluyor.

🌸 Bitlerden kurtulduktan sonra diplerine mor reyhan ekerseniz birçok zararlıdan kurtulursunuz.İçerik kaynağı : > İnstagram @bereketli.bahcem alıntıdır. ❤️