Türkiye'de Yumurtacılık ve Yetiştiriciliği

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Makale Yazarı
22 Kas 2021
526
13
Aktiflik Süresi
0
0
Soru: Türkiye'de yumurta sektörüne nasıl girilir ve kar oranı ne kadardır/ne kadar para kazandırır
1.jpg

Türkiye'de Yumurtacılık

Yumurta yetiştiriciliği, Türkiye'de oldukça yaygın bir iş kolu olup, doğru yöntemlerle yapıldığında oldukça karlı bir iş olabilir. Ancak, bu işe girmeden önce iyi bir araştırma yapmanız ve doğru adımları atmanız gerekmektedir. Yumurta yetiştiriciliği için öncelikle uygun bir yer seçimi yapmanız gerekmektedir. Yumurtaların sağlıklı bir şekilde üretilebilmesi için hijyenik ve doğru koşulları sağlayan bir çiftlik alanına ihtiyaç vardır. Bu alanda uygun bir yapı kurulması ve gerekli ekipmanların temin edilmesi gerekmektedir. Yumurta üretimi için hangi tavuk ırkının seçileceği de oldukça önemlidir. İyi bir yumurta üretimi için yumurta tavuğu olarak bilinen ve ülkemizde oldukça yaygın olan Leghorn tavukları tercih edilebilir. Bu tavukların diğer tavuk ırklarına göre daha az yem tükettikleri, daha sık yumurta verimli oldukları ve daha az hastalık riski taşıdıkları bilinmektedir. Yumurta tavukları için kaliteli yem ve suyun temin edilmesi de oldukça önemlidir. Tavuklar, sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri ve iyi bir yumurta üretimi yapabilmeleri için dengeli bir beslenme programına sahip olmalıdır. Bu nedenle, yem ve suyun kalitesi göz önünde bulundurularak, doğru bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Yumurta yetiştiriciliği işine girmeden önce yapılacak olan bir diğer önemli adım ise maliyet analizidir. Yumurta üretimi için gereken ekipmanlar, tavukların maliyeti, yem maliyetleri, personel giderleri gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak, işin kârlılığı hesaplanmalıdır. Bu hesaplama sonucunda, işin ne kadar sermaye gerektirdiği de ortaya çıkmış olacaktır. Yumurta yetiştiriciliği işi, doğru bir şekilde yönetildiğinde oldukça karlı bir iş olabilir. Yumurtaların satış fiyatı, üretim maliyetlerinden düşük olduğu sürece işiniz kârlı olacaktır. Ancak, işinizi başarılı bir şekilde yönetebilmek için sürekli olarak işinizi takip etmeniz, doğru stratejiler belirlemeniz ve maliyetleri düşürmeniz gerekmektedir. Sonuç olarak, yumurta yetiştiriciliği yapmak isteyen bir girişimcinin doğru bir planlama yapması ve sektörü iyi araştırması gerekmektedir. Doğru yer seçimi, uygun tavuk ırkının seçimi, kaliteli yem ve su temini, maliyet analizi ve işin sürekli takibi gibi faktörler, başarılı bir yumurta yetiştiriciliği işinin temel unsurlarıdır. Karlılık potansiyeli ise üretim maliyetlerine, satış fiyatlarına ve işin doğru yönetilmesine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.​

2.jpg

Yumurta Yetiştiriciliği İçin Gerekli Önemli Faktörler
  1. Yumurta yetiştiriciliği için doğru tesisleri kurmalısınız. Bu, uygun bir çiftlik veya ahırın inşası veya mevcut bir binayı dönüştürme anlamına gelebilir. İdeal olarak, tesisinizde temiz hava akışı ve iyi bir ısı kontrolü sağlamak için uygun havalandırma sistemlerine sahip olmanız gerekmektedir.
  2. Yumurtacı tavukların uygun bir ortamda yetiştirilmesi gerekmektedir. Tavuklar için geniş ve rahat kafesler veya kümesler sağlanmalıdır. Her tavuğun yeterli miktarda alanı olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, tavukların hijyenik bir ortamda yaşadığından emin olmak için düzenli olarak temizlik yapmanız gerekmektedir.
  3. Kaliteli yem ve su kaynakları sağlamak önemlidir. Yeterli miktarda besleyici yem temin etmek, tavukların sağlıklı büyümeleri ve optimum yumurta üretimi için önemlidir. Tavuklara düzenli olarak temiz su temin etmek de hayati öneme sahiptir.
  4. Veteriner desteği almak ve tavuk sağlığına özen göstermek gerekmektedir. Yumurtacı tavukların sağlığını korumak için düzenli olarak veteriner kontrolü yapılmalıdır. Aşılarını zamanında yaptırmak ve hastalıklara karşı önlem almak için veterinerin önerilerini takip etmek önemlidir.
  5. Üretim ve dağıtım aşamasını planlamak gerekir. Yumurtaları toplamak, sınıflandırmak, paketlemek ve pazara sunmak için bir iş planı yapmalısınız. Yumurtaları yerel süpermarketlere, restoranlara veya doğrudan tüketiciye satabilirsiniz. İyi bir pazarlama stratejisi ve müşteri ilişkileri yönetimi, işletmenizin başarılı olmasında önemli bir rol oynar.
Yumurta yetiştiriciliği işinden elde edilecek kar, birçok faktöre bağlıdır. Bunlar arasında yatırımınızın büyüklüğü, tavuk sayısı, pazar talebi, yem maliyetleri ve diğer işletme giderleri gibi faktörler yer almaktadır. İyi bir yönetim ve planlama ile yumurta yetiştiriciliği işinden kar elde etmek mümkündür.

Kar Oranı
Yumurta yetiştiriciliği işinin karlılık oranı, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak, genel olarak üretim maliyetleri ile elde edilen gelir arasındaki fark, kar oranını belirler. Kar oranı, işletme büyüklüğüne, pazardaki rekabete, üretim verimliliğine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.​
Kar oranını hesaplamak için öncelikle işletmenin toplam gelirini ve toplam maliyetini belirlemek gerekmektedir. Toplam gelir, üretilen yumurtaların satış fiyatı ile elde edilen toplam satış gelirinin toplamını ifade ederken, toplam maliyet ise üretim sürecindeki tüm harcamaların (tavukların maliyeti, yem, su, elektrik, personel giderleri, bakım-onarım vb.) toplamını ifade eder.​
Örnek olarak, bir yumurta yetiştiriciliği işletmesinin yıllık toplam geliri 500.000 TL ve toplam maliyeti 350.000 TL olsun. Kar oranını aşağıdaki formülle hesaplayabiliriz:​
Kar Oranı = (Toplam Gelir - Toplam Maliyet) / Toplam Maliyet​
Kar Oranı = (500.000 TL - 350.000 TL) / 350.000 TL = 150.000 TL / 350.000 TL ≈ 0,43 veya %43​
Bu durumda, yumurta yetiştiriciliği işletmesinin kar oranı yaklaşık olarak %43 olarak hesaplanmaktadır. Ancak, unutmayın ki bu sadece bir örnek ve gerçek kar oranı işletmenin özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu nedenle, işletme sahiplerinin kendi işletmeleri için detaylı bir maliyet analizi yapmaları ve gelir-gider dengesini sağlamaları önemlidir.​