Türkiye'nin Tarım ve Hayvancılık Platformu

logo

Romanov koyun ırkı?

Mete

Administrator
Yönetici
Adminisrator
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
350
Tepkime puanı
42
Konum
Çanakkale
Web sitesi
ciftcilerplatformu.com
Romanov koyunları, Moskova'nın kuzeybatısındaki Volga Vadisi'ndendir. Genetik olarak Kuzey Amerika ve İngiliz koyun ırklarına özgü olan Romanov ("saf bir gen") geleneksel koyunlarda kullanılan bir "melez" geleceğin sürüsü için yüksek performanslı bir koyun üretecek ve en çok kazanan pazar kuzusu.
Dördüzler, beşizler ve hatta altılılar bir Romanov koyunu için normal performanstır. Bir Romanov koyunu için Kuzey Amerika rekoru, bir altlıkta yedi canlı, sağlıklı kuzudur.

Romanov koyunları olağanüstü bir erken cinsel olgunluğa sahiptir. Koçlar ve koyunlar üç aylık olduklarında doğurgandırlar. Romanov koyunları yılın herhangi bir ayında ürerler. Bu sezon dışı üreme yeteneği, çoklu doğum yeteneği ile birleştiğinde Romanov koyununun yüksek üretimine izin verir. Sekiz ayda bir kuzulama, bir Romanov koyununun iki yılda üç kez kuzulaması yaygındır - her seferinde üç ila beş kuzu. Kuzuların hayatta kalmasına katkıda bulunan yenidoğanların saldırganlığı ile birleştiğinde, etkileyici kuzu mahsulleri mümkündür.
Safkan Romanovlar siyah doğarlar ve yapağılarını yaparken yumuşak gümüş griye dönerler. İlk çarpıda renk kaybolur. Çoğu 1/2 Romanov kuzusu beyaz doğar (1/2 Suffolk bile). Birkaçı ten rengi, gri veya benekli doğar ve yapağılarını yaparken normal bir melez koyun gibi görünmek için ağartılır.
Romanov genetiğinin pratik uygulaması, koyun sürüsünün geliştirilmesindedir. Yüksek performanslı yarı Romanov koyunu elde etmek için melezleme yaparak, her sekiz ayda bir yüzde 250 ila 300 kuzu mahsülü üretecek bir "pazar kuzusu makinesi" yarattık.
Hibrit avantajı veya "heterosis", kazanç oranını, kuzuların hayatta kalmasını, doğurganlığı ve altlık boyutunu etkiler.
Burada Koyun Merkezinde koyun işinde hayatta kalmanın sırrının 1/2 Romanov koyunda olabileceğine inanıyoruz. Sıradan bir koyuna benziyor ama bir Romanov gibi performans sergileyebilir. Tarımda zor zamanlar. Çoklu doğumlar yapmalıyız ve eğer kâr göstereceksek, piyasaya çıkmak için yaşamaları gerekiyor. Bu üretim artışı, Romanov genetiği ile herhangi bir sürüye kolayca dahil edilebilir.


Türkiye'de Romanov koyunu belli bir kesim çok överken bazı kesim ise ağır eleştiriye tutuluyor?
Ne düşünüyorsunuz?
 

Mete

Administrator
Yönetici
Adminisrator
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
350
Tepkime puanı
42
Konum
Çanakkale
Web sitesi
ciftcilerplatformu.com
55965053ramon.jpg
 
Üst