Türkiye'nin Tarım ve Hayvancılık Platformu

logo

Pamuk Üreticiliği ve Fiyatları 2021

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Yönetici
Makale Yazarı
Katılım
22 Kas 2021
Mesajlar
526
Tepkime puanı
11

Pamuk Üreticiliği

Pamuk, aslında tropik bir bitkidir ve 180 cm'ye kadar uzanan kazık bir kökü bulunmaktadır. Birçok şekli ve çeşidi bulunan pamuğun tarımı yıllık olarak yapılmaktadır. Pamuk hasadı sonbaharda yapılmaktadır. Hasattan hemen sonra ise güvenlik amaçlı tarlada geri kalan bitkiler imha edilmektedir. İmha sayesinde bir sonraki sene pamuk ekmek için gereken boş arazi daha kolay bulunur. ABD'nin birçok bölgesinde ise hasat Ağustos ve Ekim aylarında yapılmaktadır. Pamuk üreticiliği ve Hasat dönemleri Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde de değişiklik göstermektedir.


Pamuk Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Pamuk fiyatlarını etkileyen birçok unsur vardır fakat günümüz şartlarında bu unsurların başında iklim değişiklikleri gelmekte. Özellikle 2021 Pamuk fiyatları çoğunlukla iklim değişikliği ve şartlarına göre şekil aldı. Pamuk fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur ise arz ve talep dengesidir. Pamuk, endüstriyel bir ürün olduğu için doğal olarak diğer tarım ürünlerine göre çok daha geniş bir ticaret ağına sahiptir. Tabii türev piyasalarda da pamuğa yoğun bir ilgi olduğu için bu durum da fiyatları etkilemektedir.

Güncel Pamuk Fiyatları

Pamuk fiyatları, ekonomi ve güncel dolar - euro kuru nedeni ile diğer tüm ürünler gibi yükselişe devam ediyor. Öyle ki pamuk fiyatları son 1 yılda neredeyse % 50 oranında arttı. Kısacası son günlerde pamuk, son 10 yılın en yüksek fiyat etiketine sahip. Ayrıca pamuktaki bu yükseliş doğal olarak tekstil malzemelerine de yansıyabilir.

Güncel pamuk fiyatları, borsa ekonomosinde ortalama 100 TL'den işlem görürken tarım sektöründe hem çiftçiyi hem de tüketiciyi oldukça zorlamaktadır.

Pamuk Nasıl Yetiştirilir?


Öncelikle iyi bir pamuk yetiştirmek için kaliteli bir tohum gerekmektedir. Kaliteli bir tohumun ise iyi koşullarda yetişmiş olması önemlidir. Genelde tohum İlkbahar aylarında ekilir ve sonbahara doğru hasat vakti gelir. Bunların dışında ise pamuk, diğer bitkilere oranla daha hassas olduğu için yabancı maddelere ve bu maddelerin oluşturabileceği tehlikelere karşı iyi korunmalıdır. Son olarak pamuk, ortalama 6 ay gibi bir sürede olgunlaştığı için güneş ve su dengesi iyi ayarlanmalı ve belli aralıklar ile kontrol edilmelidir.
 
Üst