Mısır Hakkında Genel Bilgiler

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Makale Yazarı
22 Kas 2021
526
13
Aktiflik Süresi
0
0
Mısır Üretimi

Mısır üretimi ülkemizde bir hayli ticarete dökülmüş aynı zamanda hayatımızda besin açısından birçok yerde rol oynayan bir sebzenin üretimini sağlayan bir evredir. Mısır’ı biz, yağ ve besinler içerisinde, cips ve birçok atıştırmalık içerisinde görebiliriz. Örneğin, balık hazırlarken mısır unu tercih ederiz. Bir yemek kızartırken mısır yağı tercih ederiz. Mısırın nasıl üretildiği konusuna değinirsek, bir hayli meşakkatli bir süreçtir. Mısır üretiminin ülkemizde hayvancılık sektöründe hayvansal protein üretiminde katkısı da oldukça boldur. Dünya genelinde üretimi yapılmış olan mısırın, %73 oranı yem üretiminde, geriye kalan %27’lik payı insan besininde kullanılır. Mısır kullanım oranı ülkelerin gelişme durumuna uyumluluk göstererek değişmektedir.

MsrBitkisel Özellikleri

Mısırın genelde birçok özelliği vardır. Ama başlıca sıralamak istersek de şöyle:
Kök
Mısırlar saçak kök adı verdiğimiz sisteme sahip bir bitkidir. Mısırların kökleri genelde 60 ila 80 santim yanlarına ve 2 ila 2,5 metre derinliğe inebilmektedirler. Mısırlarda geçici, kalıcı ve destek kökleri bulunması adına toplamda 3 kök mevcuttur.


Geçici Kökler

2 ila 5 adet aralarında embriyodan çıkar. Kökçük ile beraber mısırda köklenme sağlanır. Görevi ise kalıcı kökler çıkmaya başlayıncaya kadar bitkiyi beslemektir.

Kalıcı Kökler

Genç yetişmiş bitkilerde görülen, birkaç yaprak çıkarttıklarında gelişen köklerdir. Bu köklerde ilk 4 hafta gelişme, yanlarına doğru giden gelişme sürecini oluşturmaktadır.

Destek Kökleri

Gelişim evresini tamamlamış olan bitkinin topraktaki boğumlardan toprağa doğru uzanan köklerdir. Kalın olan bu kökler, boğaz doldurma işlemi ile toprak içine alınmaktadır. Bu köklerin asıl görevi ise bitkinin dik ve düzgün durmasını sağlamak ve dışarıdaki etkenlere karşı kırılıp düşmesini önlemektir.

Mısırın Yetiştirilme Şekli
Doğal olarak mısır bitkisi, 10 ila 11 derece aralarında çimlenmeye başlamaktadır. 5 ila 10 santim derinliğinde olan toprak sıcaklığı 15 dereceye ulaştığında çimlenme evresi daha da hızlanır. Çimlenme esnasında, kök ile sap uzama esnasında ani bir azalma gözlemlenir. Sıcaklık 40 dereceye ulaşınca çimler ölür. Akabinde sıcaklık 9 derece ve altına düşerse de kök uzaması durabilmektedir.
Mısır üretimi için en ideal sıcaklık oranı 24 ila 32 derece aralarıdır. Mısır bir sıcak mevsim bitkisi olmasına göre sıcaklık isteyen bir bitki de değildir. Sıcaklık 38 derece civarını gösterdiğinde sulama şartlarında bile kaybetmiş olduğu suyu kökleri sayesinde karşılayamaz. Bitki turgoritesini zamanla kaybeder. Bu olay günler sonra devam ederse hücre yapısı esnekliğini yitirir. Tekrar eski formuna dönemez.Bu içerik Çiftçiler Platformuna özel hazırlandı . Mısır hakkında neler biliyorsun ?
 
Son düzenleme: