Kümes hayvancılığında Türkiye'nin Konumu

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Makale Yazarı
22 Kas 2021
526
13
Aktiflik Süresi
0
0
CPkümes.jpg

Kümes Hayvancılığı Türkiye’de En Çok Nerede Yapılır?
Kümes hayvancılığı, diğer Avrupa ülkelerine nazaran Türkiye’de çok daha fazla gelişmiş durumdadır. Bu noktada en çok beslenen kümes hayvanlarının başında ise tavuk yer alıyor. Günümüzde Türkiye sınırları içerisinde yetiştirilen tavuk sayısının 350 milyona yakın olduğu bilinmektedir. Tavuk çiftlerinin artırılması için yapılan çalışmalar sonucunda son 10 yıl içerisinde tavuk sayısının %20 oranında artırıldığı bilinmektedir. Peki, Türkiye’de kümes hayvancılığı en çok hangi bölgelerde yapılmaktadır? İşte, tüm detaylar…

Türkiye’de Kümes Hayvancılığı


Çiftliklerde yetiştirilen hindilerin sayısı günden güne artış göstermektedir. Ülkenin geneline bakıldığında 4 milyona yakın hindinin yetiştirildiğinden bahsedebiliriz.

Tavuk, hindi, ördek, tavşan, kaz besiciliği kümes hayvancılığı olarak ifade edilmektedir. Türkiye’de en çok tüketilen et tavuk eti olduğu için kümes hayvancılığı Türkiye’de büyük bir öneme sahiptir. Özellikle son gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda kişi başı yıllık tavuk tüketiminin 20 kilodan fazla olduğunu söylemek mümkündür. Bu doğrultuda Türkiye’nin tavuk yumurtası üretiminde ise Avrupa ülkeleri arasında ilk 3’te yer aldığı bilinmektedir.

Türkiye’de Kümes Hayvancılığı Nerede Yapılıyor?

Günümüzde Türkiye’de kümes hayvancılığının en çok yapıldığı bölge Ege Bölgesi olarak bilinmektedir. Bu bölgede bulunan Manisa’da ise yıllık 40 milyondan fazla kümes hayvanı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bunun yanı sıra tarım ve sanayi yönünden son derece gelişmiş olan İzmir’de kümes hayvanlarının sayısı 20 milyon civarındadır.

Ege Bölgesi’nde yer alan bir diğer önemli şehir olan Afyon’da ise 15 milyondan fazla kümes hayvanı yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra İç Anadolu ve Marmara Bölgesi’nde kümes ve küçükbaş hayvancılığının son derece geliştiği şehirler bulunmaktadır. Özellikle marmara Bölgesi’nin kalabalık bir nüfusa sahip olması nedeni ile yumurta ve tavuk eti üretimine çok önem verilmektedir. Marmara Bölgesi’nde en fazla tavuk ve hindi yetiştiriciliğinin yapıldığı şehirler Kırklareli ile Tekirdağ’dır.