Türkiye'nin Tarım ve Hayvancılık Platformu

logo

Kırmızı Örümcek Haşere ile Mücadele nasıl olur?

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Yönetici
Makale Yazarı
Katılım
22 Kas 2021
Mesajlar
526
Tepkime puanı
11
kırmızıörümcek-min.PNG


Kırmızı örümcek bitkinin öz suyunu emerek bitkiye zarar vermektedir. Popülasyonu çok hızlı artabilir. Ektiğiniz bitkilerin yapraklarını sık sık kontrol etmeniz gerekiyor. Gözle görünmeyecek şekilde çok küçükler. Bitkilerin öz suyunu emdikleri zaman yaprak üzerinde sarı noktalar görülebilir. Domates, salatalık ve çilekte çok yaygınlar.

Peki doğal yolla bunlarla nasıl baş edebiliriz?

🌱 Sarımsak

1 litre karışım için 3-4 sarımsağı kavanoza atın, üzerine 1 litre sıcak su ekleyin. Ağzını sıkıca kapatıp karanlık yere kaldırın. Ara ara kavanozu sallayın. 4-5 gün sonra hazırlamış olduğunuz karışımı 1:1 suyla karıştırıp bitkilerinizin üzerine püskürtün. Ama bu işlemi yapmadan önce bitkiyi tazyikli suyla iyicene yıkayın. İşlemi mutlaka akşam yapın.

🌱 Soğan kabuğu

5 litre suya 100 gram soğanın kabuğunu atın. 1 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra önce bir yaprakta deneyin. Çok sertse biraz suyla karıştırıp, bitkilerinize püskürtün.

🌱 Sabunlu karışım

2 yemek kaşığı pul biber, 1 baş sarımsak, 2 yemek kaşığı arab sabununu 1 litre suyun içine koyuyoruz. En az 2-5 gün ara ara karıştırıyoruz. Ellerinize ve gözünüze dikkat edin. Hazır karışımı tülbentten süzüyoruz. 1:3 suyla karıştırıp suyla yıkanmış bitkilere püskürtüyoruz.

🌱 Tüm hazırlamış olduğunuz karışımları bitki yıkandıktan sonra akşam yapınız. Ve mutlaka önce 1-2 yaprağın üzerinde denemeden tüm bitkiye uygulamayınız. Elinizdeki sarımsak ve pul biberin acılığına göre karışımı daha çok suyla karıştırabilirsiniz.

Dikkat karışımlar belli başlı alanlarda önce denenmelidir.

Bu içerik instagram @bereketli.bahcem alıntıdır.
 
Üst