Türkiye'nin Tarım ve Hayvancılık Platformu

logo

Hal Fiyatlarındaki Dalgalanmaların Sebebi Nedir?

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Yönetici
Makale Yazarı
Katılım
22 Kas 2021
Mesajlar
526
Tepkime puanı
11
halCP.jpg

Hal Fiyatlarındaki Dalgalanmalar ve Fiyatları Etkileyen Faktörler
Hal fiyatları her geçen gün ciddi dalgalanmalarla karşı karşıya kalırken tüketiciler açısından ücretlerin artışı olumsuz karşılanmaktadır. Bu problemin uzun vadede tüketim sorunlarına neden olacağı düşünüldüğünde hal fiyatlarının kontrol edilmesi ve fiyatların belli bir seviyede tutulması şarttır. Peki, hal fiyatlarında sürekli dalgalanma olmasının temelindeki faktörler nelerdir? Çiftçiler Platformu olarak dalgalanmalara neden olan detayları sizlerle paylaşıyoruz!

Üretim Girdilerindeki Artışlar

Üretim, tarımsal alanda sürdürülebilir yaklaşımlarla gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Ancak üretimin sürdürülebilir olmasında maliyetlerin de makul seviyelerde olması şarttır. Maliyetlerin sürekli yükselmesi hal fiyatlarındaki artışı da beraberinde getirmektedir. Özellikle de hasat öncesinde maliyeti eski fiyatının 3-5 katına çıkan ürün hale ulaşana kadar çok daha pahalı olur. Bu da hal fiyatlarıyla alakalı memnuniyetsizliği ortaya çıkarır.

Taşıma Maliyetlerindeki Artışlar

Hal fiyatlarında meydana gelen artışlar çerçevesinde değerlendirmeler gerçekleşirken taşıma maliyetlerini de titiz bir şekilde değerlendirmek gerekmektedir. Zira ürünün tarladan hale ulaşana kadar araç üzerinde geçirdiği süre fiyatları etkileyen önemli faktörler arasında kabul edilmektedir. Bu nedenle de taşıma maliyetlerinin göz ardı edilmeden hal fiyatlarındaki dalgalanmada bir faktör olarak kabul edilmesi gerekir.

Ürünün Yeniden Satın Alınması Esnasındaki Fiyat Farkları

Tüketiciler, satın aldıkları ürünlerin uygun fiyatlı olmasını arzu etse de bu konuda üreticinin bakış açısı daha farklıdır. Ürünün satış fiyatı kadar bu ürüne ikame olarak alınacak ürünün fiyatı da değerlendirilmektedir. Domatesin kilosu 5 TL olarak satıldığında bir sonraki hafta aynı domatesin kilosu 7 TL olursa bu durumda üretici ve haldeki satıcılar kendilerini korumaya çalışır.

Gelecekte meydana gelecek fiyat artışlarına karşı kendini korumaya çalışan üretici ve satıcılar tüketicinin daha fazla ödemesine neden olur. Kısır bir döngü içerisine giren hal fiyatlarında makul düzeyleri yakalamak adına girdi maliyetleri ve ekstra masrafları düşürmek gerekir. Aksi takdirde beklentilere uygun bir sonuç elde edilemeyecektir. Üretici kendi bakış açısıyla haklı olurken tüketici de ödeyeceği miktarlarda yaşanan artıştan mustarip. Bu durumda iki taraf da kayıp yaşarken toplumsal olarak ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır.


Bu içerik ÇP özel olarak hazırlandı.
 
Son düzenleme:
Üst