ETİDOT GÜBRESİ NEDİR NASIL KULLANILIR

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Makale Yazarı
22 Kas 2021
526
13
Aktiflik Süresi
0
0
Bitkilerin gelişmesi ve sizin istediğiniz verim düzeyine ulaşmasında kullandığınız geleneksel yöntemlere ek olarak teknolojik yöntemlere de başvurmanız gerekebilir. Çoğu tarım uğraşçısı tarafından bir dönem eleştiriye maruz kalan bu yöntemlerin günümüzde aynı tarım uğraşçıları tarafından övgüyle bahsedildiğini görmekteyiz. Ülkemizde son dönemlerde popüler olan bor madeniyle zenginleştirilmiş Etidot gübresi bitkilerinize şifa olacak!

Ülkemizde son dönemlerde ismini ‘’Bu topraklardaki teknolojik mucize’’ olarak dünyaya duyuran bor madeni, birçok sanayi gelişiminde rol oynamış olsa etkisini en çok tarımsal alanlarda göstermektedir. İçeriğinin vücut sağlığına zarar vermemesi nedeniyle toprak alanlarda gönül rahatlığıyla kullanılan bu maden, Eti Maden’in zirai alanlarda yaptığı deneysel faaliyetleriyle toplumumuza kazandırılmış Etidot gübresi olarak tarım marketlerde yerini almıştır. Öyle ki bu takviye ile tüm bitkilerinizin meyvelerini ve en başına gidecek olursak tohum verimini oldukça yukarılara taşıyacaksınız. Tam isminin Etidot-67 olduğu Etidot gübresi, boraks ve borik asit bileşenlerinden oluşmuştur ve ortaya boroksit isminde yeni bir madde meydana gelmiştir. 100 gram gübrede 67 gram boroksit oranı taşıyan bu gübre, %67 oranında zengin boroksit’i bünyesinde bulunduruyor olması nedeniyle ismini Etidot-67 olarak almıştır.

Etidot gübresi katı veya sıvı olarak satın alınabilir. Katı olan gübre genellikle toprak uygulamasına konu olurken, sıvı gübre ile de yaprak ve çiçeklere püskürtme yöntemiyle kullanabilirsiniz. Uygulamada sıklıkla hata yapılan noktaların mevcut olması nedeniyle sizlere bu konuda bazı bitkiler için uygulama formülleri vereceğiz…

ETİDOT GÜBRESİNİ NASIL KULLANMALIYIM?

Birazdan vereceğimiz sayıları kendi arazinizin boyutu veya bitkilerinizin sayısına oranla kullanmalısınız!

Örneğin;
Ağaç mahsüllerinde kullanmak istiyorsanız; 1 dönüm arazi için, 1000 litre suya 2 kilo Etidot Gübresi eritin.
Tarla mahsüllerinde kullanmak istiyorsanız; 1 dönüm arazi için, 1000 litre suya 5 kilo Etidot Gübresi eritin.
Zeytin, elma, armut, ceviz ürünlerinde kullanmak istiyorsanız, Çiçeklenmeden sonra bir defaya mahsus ağaç başına 70 gram, hasattan sonra ağaç başına iki kez 70 gram uygulayın.
Turunçgiller üzerinde kullanım için, Çiçeklenmeden önce bir defaya mahsus ağaç başına 30 gram, 20 gün sonra ise ağaç başına iki kez 30 gram uygulayın.
Benzer örnekler için bize ulaşabilir bu konuda danışmanlığımızı talep edebilirsiniz!

 
Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Love
Tepkiler: Mete