Dikey Tarım Uygulamaları Nedir

Mete 

Admin
Admin
Moderatör
16 Ağu 2021
351
41
Aktiflik Süresi
7s 44dk
28
Çanakkale
https://ciftcilerplatformu.com/
dikey-tarim-1517984.jpg

Dikey Tarım Uygulamaları ile Verimlilik
Tarımsal üretim çözümlerinde verimliliği sağlayacak pek çok etmenden bahsetmek mümkün olsa da dikey tarım uygulamaları bu konuda dikkat çeken bir alternatiftir. Bu çerçevede en çok dikkat çeken husus alandan tasarruf ederek daha kısıtlı bir yerde verimliliği sağlamaktır. Farklı ve bir o kadar da ilgi çekici bir yöntem olan dikey tarım uygulamalarına dair ne tür avantajlardan söz edilebileceğine daha yakından bir göz atalım!

Dikey Tarım Nedir?

Coğrafi koşullar, iklim özellikleri ve toprak yapısı tarımsal üretimi etkileyen en önemli faktörlerdir. Bu faktörlerden en az oranda etkilenecek bir seçenek olan dikey tarım üst üste yerleştirilen katmanlarla dikey doğrultuda yapılan tarımsal üretimdir. Ekim alanı ihtiyacını azaltan bu yöntem aynı zamanda verimliliği de zirveye çıkarmaktadır.

Avantajları düşünüldüğünde tarımsal verimlilik açısından çok çok değerli kabul edilen dikey tarım sadece insan yaşamını değil çevreyi de ciddi manada etkilemektedir. Bu bağlamda çevrenin kontrol altına alınması, üretimde sürdürülebilirlik ve kalite odaklılık her şeyden değerli olur.

Dikey Tarımda Farklı Uygulamalar

Tarımsal uygulamalardan söz edildiğinde en çok merak edilen hususlardan bir tanesi de hangi yöntemlerin tercih edileceğidir. Zira bu tarımsal üretim yönteminde tek bir teknikten söz etmek mümkün değildir. Hipodronik sistemler (Topraksız tarım) bu konuda ilk akla gelen seçeneklerden bir tanesidir. Suda bitki yetiştirme olarak da isimlendirilen bu uygulama sayesinde toprağa olan ihtiyaç azdır.

Dikey tarım uygulamalarında bir başka seçenek aeropoik sistemlerdir. Çok yaygın bir şekilde kullanılmıyor olsa da ortamdaki havaya bırakılan besinler aracılığıyla bitki yetiştiriciliği gerçekleştirilmektedir. Sulamanın aşırıya kaçması durumunda yaşanabilecek problemlerin bu alternatifte soruna neden olması söz konusu olmaz.

Dikey Tarımın Geleceği

Dikey tarım uygulamalarında amaç tamamen verimlilik olurken alandan ve kaynaktan tasarruf etmek en büyük hedeftir. Bu doğrultuda gelecekte en çok tercih edilecek uygulamalardan bir tanesi haline gelmesi beklenmektedir. Siz de bu konuda üzerinize düşeni yaparak tarımsal verimliliği bambaşka seviyelere taşıyabilirsiniz. Verimli, kaliteli ve sürdürülebilir bir çözümün anahtarı olarak tercihinizi dikey tarım uygulamalarından yana kullanın!Bu içerik Çiftçiler Platformuna özel hazırlandı. Merak ettiklerinizi alt tarafta yazmayı unutmayın.
 
Son düzenleme: