Türkiye'nin Tarım ve Hayvancılık Platformu

logo

Danaburnu örümceği ile mücadele

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Yönetici
Makale Yazarı
Katılım
22 Kas 2021
Mesajlar
526
Tepkime puanı
11
ciftcilerplatformu.jpg🌱 Genellikle toprak altında yaşayan ve bitkilerin köklerini, sulu patates yumrularını ve kök bitkilerini yiyen bu böcek çiftçiler için bir baş belası. Gündüzleri toprağın içinde yaşar, gece ise faaliyet gösterirler.

🌱 Danaburnunu bulmak çok zordur. Oldukça çevik olan bu böcekler uçmayı bile biliyorlar.

🌱 İlaçsız birkaç yöntemle baş edilmesi çok zordur.

✔ Mayısın ilk başlarında bahçenizin farklı köşelerine taze inek veya at gübresini topak halinde bırakın (her 100 metrekareye bir topak). Danaburnu taze inek gübresinin kokusunu çok sever. 20 gün sonra topaklarda bırakmış oldukları yumurtalarını bulun, yok edin. Bazen kendileri bile yuvada olabiliyor.

✔ Bahçenizde çeşitli yerlerde onlar için gölge alanlar kurun. Toprak üstüne tahta, karton bırakın. İçine sevdiği yemeklerden koymayı unutmayın. Şekerli, pekmezli, pirinç unlu toplar yapın. Sabah saat 10-11 arası veya akşam saatlerinde sakince kontrol edin. Çok çevik olduklarından dolayı kaçmadan yakalayabilmeniz için sessiz olmanız gerekli.

✔ Derince bir kabı üst kısmı toprakla aynı seviyeye gelecek şekilde toprağa gömün. İçine 2/3 kadar bira koyun. Danaburnu biraya gelecek ve kabın içine düşecek.

✔ Birçok bahçıvan sebzelerin arasına kadife çiçeği, bir diş sarımsak veya soğan kabuklarını 5 cm derinliğe gömüyor. Bunların kokusundan nefret ederler.

✔ Bahçenizi sürekli gözlemleyin. Özellikle yağmurdan sonra toprakta izler bırakırlar. Genelde yuvalarını bıraktıkları dikdörtgen izin ortasına yaparlar. 2 litre suyun içine 1 bardak sıvı yağ dökün. Bu karışımı yuva deliğinin birine, fazla sıvı yağınız varsa her deliğe dökün. Sıvı yağda boğulur ve dışarı çıkamazlar.

İçerik kaynağı : > İnstagram @bereketli.bahcem alıntıdır.
 
Son düzenleme:
Üst