Çilek Bakımı Nasıl Olur?

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Makale Yazarı
22 Kas 2021
526
13
Aktiflik Süresi
0
0
cilekCP-min.PNG


Çilek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

🌱 Aranızda çilek yetiştirmenin zor olduğunu düşünenler vardır belki. Oysa ki çok kolay🌺 Doğru zamanda doğru bakım ile bol ürün elde etmek mümkün.

🌱 Kış bittikten sonra mart ayında kurumuş yapraklarını mutlaka temizliyoruz. Kurumamış yapraklara zarar vermeyelim. Daha sonra kurumuş hayvan gübresi döküyoruz. (Eğer gübreniz yoksa hazırlamış olduğumuz ısırgan otu gübresiyle suluyoruz. Ama çok dikkatli olalım, yapraklarına gübre değmemeli) ( ısırgan otu gübresinin nasıl yapılacağını merak edenler için daha önce sayfamda paylaşmıştım)

🌱 Nisan ayından eylül ayına kadar 2 haftada 1 her bir bitkinin üzerine yarım bardak odun külü döküyoruz. Eğer yağmurlar yağmıyorsa, kül döktükten sonra mutlaka sulanması gerekiyor. Odun külü hem bitkinin meyvelerini geliştirecek, hem de zararlı böcekleri çilekten uzak tutacak.
 
Soru-1 Çileklerin dibinde çok karınca var bunun için ne yapabiliriz?

Etrafına tarçın ya da tuz dökebilirsiniz. Karıncalar bunlardan hoşlanmaz. Tabi ki fazla değilse fideleriniz...


Soru-2 Yapraklar sararıyor yardım?

Yaprakların sararmasının sebebi fidelere uygunsuz bakım, vitamin ve mineral eksikliği veya fazlalığı, hastalıklar ve zararlı böcekler olabilir. Ya da bulunduğunuz iklimden kaynaklı olabilir..

Not: İçeriklerin tamamı alıntı olup herhangi bir bilgimiz yoktur.

İçerik kaynağı : > İnstagram @bereketli.bahcem alıntıdır. ❤️ Detaylar buradan sorabilirsiniz.