Türkiye'nin Tarım ve Hayvancılık Platformu

logo

Çiftçi Destek Paketleri Nelerdir?

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Yönetici
Makale Yazarı
Katılım
22 Kas 2021
Mesajlar
526
Tepkime puanı
11
gubredestek_1.jpg


Yeni Çiftçi Destek Paketleri

Günümüzde çiftçilere yönelik gerçekleştirilen desteklerin sayısı artış göstermiştir. Bu noktada hükümet artan girdi maliyetleri nedeni ile çiftçilere yönelik bazı yeni destek paketleri oluşturmuştur. Gübre ve mazot başta olmak üzere pek çok alanda gerçekleştirilen bu destekler ile çiftçilerin biraz rahat nefes alması planlanıyor. Gerçekleştirilecek olan yeni çiftçi destek paketleri ile;

  • İşlevsel hale getirilen tarımsal destekler tamamen kaldırılacak
  • Yem, ilaç, mazot, gübre alanında yeni destekler düzenlenecek.
  • Çiftçilere yem, ilaç ve gübrelerde %50 indirim uygulaması yapılacak.
Özellikle gübre ve mazot konusunda büyük adımların atılması beklenmektedir. Yüksek kur fiyatlarından dolayı gübre kullanamayan çiftçiler, mahsullerinden yeteri kadar verim alamamıştı. Bu doğrultuda bahar aylarında da çiftçilerin yeteri kadar gübre kullanamaması birçok olumsuz sonucu beraberinde getirecektir.

Alternatifli modeller

Tarım destekleri ile çiftçi borçlarına yönelik sorunun çözülebilmesi için farklı modeller tartışılmaktadır. Şu anda bu konu ile ilgili net bir alternatif olmasa da bazı alternatifler Cumhurbaşkanı’na sunulacaktır. Bu sayede çiftçileri rahatlatacak destek paketleri hazırlanacaktır.

Sadeleştirilmiş Destekler

Günümüzde çiftçilere verilen ve kafa karışıklığına neden olan birçok farklı destek bulunmaktadır. Ancak bu desteklerin parça parça bir şekilde verilmesi amacına uygun bir şekilde sunulamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle desteklerin sadeleştirilmesi planlanmaktadır. Birçok kalem desteğin yerine tek kalem toplanan destekler çok daha profesyonelce ve amacına uygun bir şekilde gerçekleştirilecektir. Bu sayede çok daha işlevsel destek politikaları uygulanacaktır.

4 Grupta Destek

Çiftçilerin en çok desteğe ihtiyaç duyduğu konu olan ilaç, mazot, gübre ve yem ile ilgili 4 grupta destekler sunulacak. Bu 4 ana unsura sunulan destek ile çiftçilerin çok daha verimli bir şekilde faaliyetlerini sürdürebileceklerine inanılıyor.

%50’ye Varan Destek

Çiftçilere sunulan desteklerin oranının %50’ye varması planlanmaktadır. Bu desteklerin oranının yüksek olması çiftçilerin çok daha rahat bir şekilde tarım faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlamaktadır.

Vatandaşlardan ve milletvekillerinden gelen bilgiler doğrultusunda tarım sektörünün sorunlarına çözüm bulabilmek adına gerçekleştirilecek olan destekler ile üretimin artırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Konu ile ilgili çeşitli gelişmeleri bekliyor ve çiftçiye daha fazla katkı sağlanmasını ümit ediyoruz.
 
Üst