Çiçek Sulama Nasıl olmalıdır

Mete 

Admin
Admin
Moderatör
16 Ağu 2021
351
41
Aktiflik Süresi
7s 44dk
28
Çanakkale
https://ciftcilerplatformu.com/
Bazı Bitkilerde Su kullanımı nasıl olmalıdır?

2.jpg


1. Tüm bitkiler köklerinden nem almaz. Bazı bitkiler de nemle büyür ve gelişir. Bu nedenle toprağın bir köşesinden sulama yapmayınız. Sulamadan sonra saksının üstünün tamamen ıslandığından emin olun. Özel kalitede olmadıkça toprak kurumamalıdır. Özellikle tropik bölgelerde sulamadan önce toprağın biraz kuruması beklenerek kök gelişimi de kolaylaştırılır.

2. Yemek yiyormuş gibi düşün. Ama kimden? Her bitkinin sulama sistemi aynı değildir. Her mevsim aynı miktarda suya ihtiyaç duymaz. Bitkinin cinsine, bulunduğu ortama, yaşadığınız şehre ve hatta yarım küreye göre sulama sistemi değişir.

3. "Çiçekler gün ortasında kavurucu güneşin altında sulanmaz. Açık havada bitki arıyorsanız, akşamları sulama yapılabilir, ancak kapalı ortamlar için en iyi zaman sabahın erken saatleridir. Gün batımından önce su içmek daha iyidir.

4. Bitkilerin hastalıksız kalmasını istiyorsanız, yaprakları mümkün olduğunca kuru tutun. Sulama yaparken bitkiyi yağmurlama yöntemiyle sulamayın. Islak yapraklar böcekleri, yosunları ve mantarları barındırabilir ve kalan su damlacıkları da mercek görevi görürken güneş yanığına neden olabilir.

5. Suyun köklere ulaşmasını sağlamalısınız. Bazı topraklar zamanla bitki nefes alamasın diye köklerine dolanır. Dökülen su da bazı çatlaklara düşer, ancak toprak boyunca eşit olarak dağılmaz. Bu aşamada toprak seçimi de oldukça önemlidir. Çamurlu toprak, isteyeceğimiz en son şeydir. Su ve köklerin serbestçe hareket edebildiği geçirgen bir toprak seçin.

6. Sulama sırasında verilen suyu bir kerede değil, yavaş yavaş toprağın emmesine izin vererek dökmek daha mantıklıdır.

7. Bitkilerinizi sularken dairesel hareketlerle sulayın. Bir tarafa su dökerseniz diğer tarafta bitkinin kökleri gelişir. Bitkinin etrafında suyu gezdirebilirsiniz.

8. Saksıda fazla su kalmamasına dikkat edilmelidir. Bu su sinekler, böcekler ve hastalıklar için mükemmel bir ortam oluşturur. Bitkileri suladıktan sonra 15 dakika beklemenizi ve kalan suyu tabağa dökmenizi öneririm.

9. Sulama yaparken su birikintisi oluşmasına izin vermeyin. Bu özellikle bahçede bitki yetiştirenler için önemlidir. Birikinti oluşursa kökler nefes alamazlar. Oksijen olmayınca kökler çürür.

10. Ev bitkilerini sularken, her zaman oda sıcaklığında dinlenmiş su kullanın. Mutlaka içme suyu olmak zorunda değildir. Çeşme suyunu kaynatıp soğumaya bırakabilirsiniz. Böylece su dinlenir ve soğur. Oda sıcaklığında su olması faydalıdır. Asla soğuk ve sıcak su olmamalıdır. Hem bitkiyi strese sokarsınız hem de yaprak lekesi, kök çürüklüğü gibi sorunlara yol açarsınız.
Bu içerik site üyelerine ve ziyaretçilerine özel hazırlandı. Görüşlerinizi bekliyoruz.