Büyük baş hayvancılık hakkında bazı sorular

Mete 

Admin
Admin
Moderatör
16 Ağu 2021
351
41
Aktiflik Süresi
7s 44dk
28
Çanakkale
https://ciftcilerplatformu.com/
İnek neyi sever?
İnek temiz ve kuru bir barınak ister. Yine sağım esnasında memelerin temiz ve kuru olmasını da ister. İneğin gününde en önemli bölümü dinlenme ve geviş getirme zamanı oluşturur. Dinlenme alanlarının, yatak yerlerinin temiz, kuru ve konforlu olması gerekir.
İnek nasil yemek yer?
İnekler günlük 40 - 60 kilo arasında su içerler. 1 kiloluk süt üretimi için 3 litre su içmeleri gerekir. Besinleri kaba yemler ve kesif yemler olarak iki çeşittir. Yemlerin üçte ikisi yonca gibi kuru otlardan oluşmalı ve fabrika yemi en fazla üçte bir oranında verilmelidir.
İnek yıkanır mı?
Sabun ve sıcak suyla yıkanan inekler, kene ve sineklere karşı ilaçlanıyor. ... Kış boyunca ahırlarda kalan ve soğuk olması nedeniyle temizliği yapılamayan inekler de havaların ısınmasıyla sahipleri tarafından yıkanıyor.
Sığır kaç derecede üşür?
Sığırlar
hava soğukluğu -18 derecede üşümeye başlarlar. Bu nedenle hayvanlarınızı havalar soğudu, kış geldi diye havasız bırakıp kendi ellerinizle hasta etmeyin..
İnekler günde kaç kez beslenir?
Genel uygulama günde iki sağımdır. Yüksek süt verimli ineklere sahip işletmelerde günde 3 kez sağım yapılır. Günde iki sağım yapmak için en uygun zaman aralığı 12 saattir. Eğer bu sağlanamıyorsa iki sağım arası en fazla 16 saat, en az ise 8 saat olarak düzenlenebilir.
Süt veren inek nasıl beslenir?
Süt ineklerinin beslenmesinde kaliteli kaba yemi ucuza temin etmek ve rasyonda kullanımını artırmak esastır. Hiç kesif yem kullanmadan veya sadece eksik olan besinleri karşılamak için çok az kesif yem kullanarak (1 kg kadar) yaşama payının yanında 10-14 kg kadar süt verimini kaba yemlerden karşılamak mümkündür.
Süt yemi ne kadar verilmeli?
Sığır Süt Yemi Standart - 50 KG. Yemler kesinlikle ıslatılmamalı ve en az 2-3 öğünde eşit aralıklarla verilmelidir. Bir öğünde verilecek kesif yem miktarı enfazla3,5-4 Kg olmalıdır.

buzagi-bakimi-ve-beslenmesi.jpg