Bitkilerde haşereler ve Çözüm Yolları

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Makale Yazarı
22 Kas 2021
526
13
Aktiflik Süresi
0
0
Bitkilerdeki Bazı Haşere Türleri ve Doğal Çözüm Yolları

Tahtakurdu

Kemirgenler ve böceklerden oluşan bir grup mikroorganizmaya haşereler denir. Özellikle taşıdıkları mikroplar yoluyla hastalık bulaştırdıkları için haşere olarak da adlandırılırlar. Bu böcekler aynı zamanda veba ve sıtma gibi hastalıkların da temelidir. Taşıdıkları mikropları gittikleri her yere bulaştırabilirler. Saflığa karşı mücadele bu alanda eksiktir. Bu nedenle çok daha etkili savaşlara ihtiyaç var. Sadece yerleşim yerlerinde değil, bahçelerde de bazı türler bitkilere zarar verir. Bu grupta akrep, tahta kurdu, kene, arı, bit, buzağı, pire, güve, çıyan, kene, sinek, parmak, karınca, hamam böceği, çıyan gibi zararlıları sayabiliriz.

Bazı böcek türleri doğal olarak zararlı olmasalar da taşıdıkları mikroplar nedeniyle zararlıdırlar ve insan sağlığını tehdit ederler. İlaç kullanımı bu alandaki böcekleri yok edebilir ancak bu tehlikeli sonuçlara yol açabilir. İnsan sağlığına zararlı oldukları ve faydalı böcekleri de yok ettikleri için olumsuz sonuçlar doğurabilirler. Kullanılan bazı koruma yöntemleri ile bu böceklere karşı bir miktar koruma sağlamak mümkündür. Evlerimizde besin maddeleri vardır ve kırıntıların varlığı bu tür böceklere karşı oldukça etkilidir. Her şeyden önce yaşam alanlarının hijyenine çok dikkat edilmeli ve günlük temizlik ihmal edilmemelidir. Bundan sonra duvardaki çatlaklar kapatılmalıdır. Çünkü bu slotlar bir nevi yaşam alanıdır. Bu, böcekleri nemli bir ortama davet eder. Damlayan musluklar veya ıslak zeminler yaşam alanlarını temizlemek için gereklidir. Bu önlemlere ek olarak kovmatik cihaz ile haşereleri uzaklaştırmak da mümkündür. Özellikle doğal yöntemler ve kimyasal ilaçlar kullanılarak tamamen zararsız ve etkili haşere kontrolü gerçekleştirebilirsiniz.

Özellikle ilkbahardan beri mutfakta karıncalarla karşılaşıyoruz. Bu böcekler doğası gereği zararlı değildir. Ancak yiyeceklere zarar vererek sağlığımızı etkileyebilirler. Karıncalardan doğal çözümlerle korunmak isteyenler koridorlara salatalık kabukları koyabilir. Özellikle kireç ile çok etkilidir. Ayrıca limon, sarımsak ve bebek pudrası gibi ürünlerle karıncaları evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Hamamböceği gibi haşere çeşitleri nane, sarımsak, okaliptüs, defne yaprağı gibi bitkileri kullanabilir. Evinizin belirli alanlarında kullanarak böceklerin o alanlardan uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Sivrisinekler yaz aylarının en yaygın haşereleridir ve bu bölgede sarımsak kokusu sivrisineklerle mücadelede etkili bir araçtır. Doğanın özelliklerinden faydalanabilir ve doğaya zarar vermeden sadece bu böceklerin ikamet ettiğiniz yere yaklaşmasını sağlamakla kalmayan bir yöntem kullanabilir. Sadece insanlar için değil bitkiler için de birçok farklı zararı bulunmaktadır. Saksıları tıkayan böcekler çiçeklerin açmasını bile engelleyebilir. Bu nedenle, arap sabunu ile karıştırılmış bir miktar suyu püskürtmek için bir sprey şişesi kullanmak, Afrika menekşesi gibi hassas bitkiler dışındaki bitkilerdeki böcekleri uzaklaştırır. Doğal çözümler arasında yer alan kevmatik cihazı tüm bu yöntemlerde olduğu gibi kimyasallara zarar vermeden doğal bir şekilde yaşam alanınızdan böcekleri uzaklaştırır.Bu içerik hakkında görüşleriniz neler?