Beyaz Sinek ile mücadele

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Makale Yazarı
22 Kas 2021
526
13
Aktiflik Süresi
0
0
Bitkide sineklerden nasıl kurtulunur?
beyazsinek.jpg

Yaprak bitleri, beyaz sinekler, sebzelerde yaprak bitleri ve diğer sinek türleri ile enfeksiyon… Bu gibi durumlarda yaprak biti nasıl yok edilir, beyaz sinekle nasıl mücadele edilir sorularına cevap bulmak oldukça önemlidir. Ancak bundan önce yaprak biti, unlu böceği ve yaprak kurtlarından hangilerinin sebzeler için zararlı olduğu ve yaşam alanlarının ne olduğu sorularına cevap bulmakta fayda var.

Yaprak biti, yeşil bit ve tenya olarak da bilinir, genellikle 1,5-3 mm uzunluğundadır. Bu küçük böcekler armut şeklindedir. Yumurtaları parlak siyah ve oval şekillidir. Uzunlukları ortalama 0,5 mm'dir. Solucanlar koloniler halinde yaşamayı severler. Kış mevsimini meyve ağaçlarının dal ve sürgünlerine yumurtlayarak geçirirler ve bitki sağlığını olumsuz etkilerler. Yaprak bitleri bitkinin yaprak ve sürgünlerinin kurumasına neden olur. Bazı ağaç türlerinin odunsu kısımlarında ur oluşturur. Bu canlıların pamuk biti gibi farklı türleri ile de tanışabilirsiniz.

Yaprak kurduyla savaşmak için tıbbi desteğe ihtiyaç var. Bu konuda birçok ilaç bulabilirsiniz. Dimethoate, malathion ve thiacloprid, yaprak biti ilaç adlarından sadece birkaçıdır. Ancak, tüm ilaçlar yılın her döneminde kullanılamaz. Ayrıca ilaçların kullanım dozları ve süreleri bitkinin cinsine ve çiçeklenme zamanına göre değişebilmektedir. Bu nedenle ilaç seçimi yaparken farklı seçenekler kullanmanız gerekebilir. Bitkinizin cinsine ve özelliğine göre bu tür ilaçları kullanırsanız yaprak biti sorununun önüne geçmiş olursunuz.
[H3=][/H3]

Beyaz Sinek nedir?

Yetişkin beyaz sinekler yaklaşık 1 mm uzunluğunda ve beyazdır. Bu canlıların yumurtaları, yaprağın alt epidermisine kısa bir sapla tutturulmuştur. Yumurtadan yeni çıkmış larvalar beyazımsı sarı renkli ve şeffaftır. Bu larvalar oval şekildedir ve tıpkı yaprak kurtları gibi hareket eder.

[H3=][/H3]
Beyaz Sineğe karşı biyolojik müdahale
Sebzelerde bulunan türler sera sineği olarak da bilinir. Bu canlılar bitki özü yiyerek bitkileri zayıflatır. Bitkiler kuruma ve solma aşamasına başlar. Hem erginler hem de larvalar bitkinin gözeneklerinin tıkanmasına neden olan özel bir madde salgılarlar. Bu süreç devam ederse bitki fotosentez yapamayacak ve ciddi zarar görerek ölecektir. Bu nedenle beyazsineğin biyolojik mücadele süreci bitkinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu bakımdan sinekleri yakalamak için bitkilerin etrafına tuzaklar yerleştirilir. Bu tuzaklar yapışkan kağıtlardır. Tuzaklar kirlenirse yenileri ile değiştirebilirsiniz.

Beyaz Sinek İnsektisit Önerileri
Kimyasal kontrol için asetamiprid, klorpirifosetil ve sipermetrin gibi Tarım Bakanlığı tarafından onaylanan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların süresi ve dozu bitki türüne göre değişiklik gösterebilir. Bitki beyaz sinek ilaçları birbirine yakın bitki türleri üzerinde kullanılmaktadır. Örneğin salatalık sineği ve domates beyaz sineği ilacı benzer ilaçlardır ve dozları birbirine yakındır. Pamukta beyaz sinek kontrolü ve çiçeklerde beyaz sinek kontrolü farklı ilaç ve dozlar gerektirir.