Türkiye'nin Tarım ve Hayvancılık Platformu

logo

Ataks Tavuk Türü

Mete

Administrator
Yönetici
Adminisrator
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
350
Tepkime puanı
42
Konum
Çanakkale
Web sitesi
ciftcilerplatformu.com

Ataks Tavuk Özellikleri, Fiyatları ve Merak Edilenler

Yumurta tavukları sınıfına dahil edilen Ataks tavuk ırkları, büyük ölçüde organik yani salma olarak beslenen tavuklardır. Fakat burada besicinin tercihinin tavuğun yumurta verimi üzerinde büyük etkisi olacağını unutmamak gerekir.

Ataks tavuk ırkının beslendiği ortama göre değişkenlik gösterebilecek özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Yumurtaya başlama süresi.
 • Yaşam süresi.
 • Hastalıklara karşı gösterdiği direnç.
 • Üst düzey yumurta veriminin sürdürülebilirliği.
 • Özellikle tüy dönemlerinde ve kış aylarında toparlanarak tekrar yumurtaya başlama periyodu.
Görüldüğü üzere Ataks tavuk yetiştiriciliği noktasında tavuğun hangi ortamda beslendiği birçok farklı yönüyle değerlendirilmelidir. Burada Ataks tavuk besicileri için önemli bir tavsiye; özellikle yumurta kalitesinin yüksek olmasını isteyenlerin tavuklarını salma olarak beslemesi gerektiği ve ek takviyelerle yumurta sayısını suni ortamda beslenen Ataks tavuklara yaklaştırabileceğidir.

Tabi bu durum yalnızca Ataks tavukları için geçerli değildir. Yumurta tavuğu olarak kullanılan tüm tavuk ırklarının imkanlar dahilinde salma olarak yetiştirilmesi ve beslenmesi tavuk besicisine büyük avantaj sağlayacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken faktörlerden bir tanesinin de Ataksların safkan olması gerektiğidir. Diğer ırklarla herhangi bir şekilde kırılmış olan Ataks tavuğunun yumurta verimi ve diğer üstün özellikleri ortadan kalkacaktır. Bu nedenle; tavuk besicileri Ataks tavuk temin etmeden evvel iyi bir araştırma yapmalı ve uzmanlarla fikir alışverişinde bulunmalıdır.

Ataksların salma olarak beslenmesinin öneminden bahsettikten sonra Ataks tavuk çiftliği konusuna da değinmek gerekir. Ataksların bir arada çiftlikte beslenmelerinin ayrı ayrı ortamlarda beslenmelerinden daha verimli olacağı söylenebilir. Nitekim yapılan araştırmalar, aynı ırka mensup tavukların bir arada olduğu durumlarda yumurta verimlerinin önemli ölçüde arttığını ispatlar niteliktedir.

Dolayısıyla, uygun kümeslerde ve doğru besin maddeleriyle beslenecek olan Ataks tavukları, üst düzey yumurta verimi ile besicinin elini bir hayli kuvvetlendirecektir.

Ataks Tavuk Özellikleri​

Günlük 110-125 gram yem tüketen Ataks tavuk ırkı, diğer ırklara kıyasla bir tık daha fazla yem tüketmesine rağmen yıllık yumurta sayısı bakımından gösterdiği verim ile bu açığı kapatır.

Ataks tavuk özellikleri kapsamında üzerinde ayrıca durulması gereken noktaları sıralamak istersek;

 • Ataks tavuk ırkı yumurtalarının ağırlığı genellikle 54-68 gram aralığında değişkenlik gösterir ve yumurtanın rengi de çoğunlukla kahvenin tonlarında olup açık kahveye yakındır.
 • Aşılar ve bakımlar planlanan şekilde yapılarak tavuklar takviye gıdalarla desteklendiği takdirde üst düzey yumurta verimini 1.5 yıl gibi önemli bir süre devam ettirebilir.
 • İyi beslenen Ataks tavuklar 2.4 kg. olabileceği gibi kötü koşullarda beslendiği takdirde 2 kg’ın altına dahi düşebilir. Burada dikkat edilmesi gereken; Ataks tavuk ırkının yumurtacı bir ırk olması dolayısıyla yağ yapıcı besinlerden uzak tutulması gerektiğidir.
Listelenen özelliklere bakıldığında hiç şüphesiz doğru besicinin elinde, uygun koşullarda bakılan Ataks tavuk ırkının, üst düzey yumurta verimini ve kalitesini yakalamanın yanında bu verimi uzun yıllar devam ettireceğini görmek mümkündür.

Ataks Tavuk Fiyatları​

Gerek yumurta, gerekse de süs tavukları fiyatları noktasında piyasada birçok farklı fiyat aralığı bulmak mümkündür. Ataks tavuk alıcılarının dikkat etmesi gereken yani Ataks tavuk fiyatları noktasında belirleyici olan temel noktalar;

 • Tavuğun yetiştirildiği ortamında hijyen kurallarına uygun olması.
 • Tavuğun yetiştirilmesinde hangi yem türünün kullanıldığı.
 • Tavuğun hangi ortamda (salma ya da suni) yetiştirildiği.
şeklinde sıralanabilir.

Piyasada alıcıların karşısına çıkan Ataks tavuk fiyatlarını etkileyen bir faktör de; tavuğun büyüklüğüdür. Örneğin; 14 ile 15 haftalık bir Ataks tavuğun fiyatı 18 – 22 TL arasında değişkenlik gösterirken, 16 ile 18 haftalık bir Ataks tavuk fiyatı ise 20 – 25 TL arasında değişkenlik gösterir.

“Dolayısıyla tavuk besicilerinin bir önceki paragrafta sıralanan 3 faktörü göz önünde bulundurması ve birçok farklı satıcı ile temasa geçtikten sonra kararını vermesi gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizmek gerekir.”

Ataks tavuk yumurtası hangi renk olur ?​

Ataks tavukların yumurta rengi, tavuğumuzun genetik yapısına bağlı olarak kahverengi tonlarında değişkenlik gösterebileceği gibi beyaz tonlarına doğru da inebilir. Nitekim Ataks tavukların yumurta rengi, tavuğumuzun özellikleri kısmında da benzer ifadelerle açıklanmıştır.

Burada konuyu detaylandırmak ve yumurta tavukçuluğu yapmak isteyen besicilere konuyla ilgili birkaç önemli tavsiyede bulunabiliriz.

Temel işlevi yumurtayı dış etkilerden korumak olan kabuğa yapı itibariyle baktığımızda; % 94’ü gibi önemli bir bölümünün CaCO3 bileşeni yani kalsiyum karbonat olduğunu görürüz. Bu açıdan bakarsak; tavukların beslenme sürecinde yem tercihimizin yumurta kalitesi üzerindeki belirgin etkisi net olarak kavrayabiliriz.

Tam bu noktada ayrı bir parantez açarak yumurta kabuğu oluşumuna kısaca değinerek tavuklarımızın beslenme döngüsüne değinmemiz gerekir.

Tavuklarımız yumurta kabuğunu çoğunlukla gece oluşturur fakat sağlıklı bir yumurta kabuğu oluşumu için gün içerisinde doğru yem kombinasyonlarıyla beslenmiş olmaları gerekir.

Gün ışıklarını yavaş yavaş uzaklaşmaya başladığı andan itibaren kalsiyum içeren besin gruplarına yönelen tavuklarımız, enerji ihtiyaçlarının önemli bir kısmını günün öğleden sonraki kısmında alırlar ve bu enerji doğru miktarda yüklendiği takdirde kabuk oluşumunda herhangi bir sıkıntı görülmeyecektir.

Ataks tavukların yumurta kabuğu kalınlıklarına baktığımızda uzmanların araştırmalarının; 0.30 mm – 0.35 mm aralığında değişkenlik gösteren bir kalınlığa işaret ettiği görülür.

Ataks tavuk kaç yıl yumurtlar ?​

Ataks tavukların kaç yıl boyunca yumurta yapacağına en geniş ifadeyle üç yıl olarak yanıt vermek mümkündür fakat üç yıl yanıtı şüphesiz yumurta tavuğu denildiğinde ilk aklan gelen bu ırk için çok yüzeysel bir ifade olur.

21 – 23 haftalık Ataks tavukların yumurta verimi yaşam eğrileri dikkate alındığında üst düzeye ulaşır fakat bu dönemdeki yumurta üretimi yavaş yavaş düşmeye başlar.Tabii genellikle 21. haftada üst düzeye ulaşan bu yumurta veriminde görülen düşüşler, özellikle tavuğumuz 61 – 63 haftalık olana kadar belirgin değildir.

Bu dönemden sonraki düşüşler daha belirgin bir şekilde göze çarpar. Burada düşüş hızı için herhangi bir standart vermek mümkün değildir fakat yumurta veriminin mümkün olduğunca az düşmesini sağlamak adına birtakım önlemler almak mümkündür.

Alınabilecek en temel önlemler hiç şüphesiz;

 • Düzenli veteriner hekim kontrolü ile kümesimizde herhangi bir hastalığın oluşmasını ya da yayılmasını engellemek.
 • Follukların düzenli kontrolü.
 • Yem kombinasyonlarının uzmanlar tarafından belirlendikten sonra tavuklara verilmesi.
 • Sulukların düzenli olarak dezenfekte edilmesi ve tavukların kesinlikle ama kesinlikle yem ve sudan mahrum bırakılmaması.
 • Kümesin özellikle kış şartlarına (rüzgar, yağmur gibi) dayanıklı bir yapıya sahip olması.
 • Tavuklarımızın zaman zaman doğal besin kaynağı alması amacıyla şartlar dahilinde salma olarak beslenmesi.
şeklinde genel ifadelerle sıralanabilir.

Yumurta sayısındaki düşüşün tam tersi bir grafiği Ataks tavukların yumurta ağırlığında görmek mmkündür. 21. haftada ortalama 56 gr. olarak karşımıza çıkan Ataks yumurtası, 72 hafta sonunda 68 gr. gibi önemli bir ağırlığa çıkar ki bu durum Ataksların karlılıklarının belirgin bir istatistiğidir.Kaynakça : https://suslukanat.com/yumurta-tavuklari/ataks/
 
Üst