Aloe Vera Bitkisi Hakkında

Mete 

Admin
Admin
Moderatör
16 Ağu 2021
351
41
Aktiflik Süresi
7s 44dk
28
Çanakkale
https://ciftcilerplatformu.com/
Ülkemizde son yıllarda adı sık sık duyulan ve girişimciler için fırsat sunan alanlardan biri olan aloe vera yetiştiriciliği, popülerliğini her geçen gün arttırmaktadır.

Aloe vera bitkisi halk arasında “sarısabır otu” “doktor bitki” “yanık bitkisi” “çölün zambağı” gibi isimlerle de biliniyor. Aloe vera çiçeği dikenli dolgun jel yapısı ile sağlık alanında tedavi edici etkiye sahiptir.

Bu yazımızda girişimcilerin aloe vera hakkında merak ettikleri bilgileri derledik.

Aloe Vera Nedir? Özellikleri Nelerdir?​

Aloe vera, en genel tanımıyla bir bitkidir ve eski çağlardan günümüze kullanımı devam etmektedir. Aloe veranın birçok çeşidi vardır ancak en çok bilinen ve kullanılan türü Aloe Barbadensis Miller’dır. Birçok kozmetik ürününde kullanılan aloe vera, güzellik iksiri olarak da bilinmektedir. İçinde bulunan 6 farklı antiseptik özelliği ile küf ve mantarı yok edebilir.

Aloe Vera Bitkisi Nerede Yetişir?​

Anavatanı, Afrika olan bitki, günümüzde uygun koşullar sağlanarak birçok farklı coğrafyada yetiştirilmektedir. Ülkemizde süs bitkisi olarak yetiştirilse de ticari amaçla üretimi her geçen gün artmaktadır.

Kışları ılık olan bölgelerde aloe vera yetiştirmek uygundur Türkiye’de aloe vera bitkisi için en uygun bölgeler Akdeniz, Ege, İç Anadolu ve Marmara‘dır. Normalde yetişmesi için ihtiyaç duyulan sıcaklık 15-28 C° arasıdır. Bu sıcaklıkta bir bölgede yaşıyorsanız, uygun koşulların doğal olarak sağlanmış olması size avantaj sağlayacaktır. Aksi takdirde sera kurarak bu alanı yaratmanız gerekir.

Aloe Vera Yetiştiriciliği ve Üretimi Nasıl Yapılır?​

Aloe vera, birçok bitkinin aksine tohum ile değil kök ile çoğalır. Aloe vera yetiştirmeye karar verdiyseniz hazır fide alabilir veya elinizdeki aloe vera bitkilerinin köklenmelerini bekleyebilirsiniz. Saksıya ya da bulunduğu ortam sığmayan aloe vera bitkisi kök, yani yavru vermeye başlar. Bu köklerin büyük bir dikkatle alınması ve bu esnada dezenfekte edilmiş bıçak kullanılması gerekir. Aksi takdirde hem aloe vera bitkiniz hem de almak istediğiniz kök zarar görebilir.

Saksıda ya da direkt toprakta aloe vera yetiştirmeye karar verdiyseniz, toprağınızın drenajlı olması önemli bir ayrıntıdır. Toprak drenajlı olmazsa, köklerde veya yüzeyde biriken su, bitkinin hava almasına engel olabilir ve bitki çürümeye başlayabilir. Aloe vera, parlak güneşi seven bir bitkidir ve günün 12 saati güneş ışığı almayı sever. Güneş, bitkinin daha hızlı gelişmesini sağlayan önemli bir etmendir. Aloe vera bitkilerinizi ekerken, bitkilerin köklerini hava alacak şekilde toprakla doldurmalısınız ve bitkinin yaprakları toprakla temas etmemelidir. Ekim işlemini tamamlamanın ardından toprağın üzerine hafifçe perlit veya torf serpiştirmeniz faydalı olur.

Ekimin ardından, bitkiye direkt su vermemeli, sulama işlemi için bir hafta beklemelisiniz. Çünkü bu süreçte bitki toprağa alışacaktır ve su ihtiyacını kendi içinde bulunan sudan karşılayacaktır. Bu işlem bittikten sonra bir hafta boyunca bitkiye su vermeyin. Bitki bu süreçte hem toprağına alışacak hem de kendi içinde bulunan suyu kullanmış olacaktır.

Bir haftanın sonunda, haftada bir defa olacak şekilde bitkilerinizi sulamaya başlayabilirsiniz. Sulama yapmadan önce mutlaka toprağı kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Toprak henüz nemliyse, sulama yapma işlemini erteleyebilirsiniz. Özellikle kış aylarında sulama periyotlarınızı azaltmanız gerekir. Çünkü kışın aloe vera bitkisi uykuya geçer ve uyku esnasında kök vermeye başlar. Bu dönemde gereğinden fazla su vermeniz, bitkilerin çürümesine yol açabilir.

Aloe Vera Nasıl Ekilir?​

Satın almış olduğunuz ya da mevcut bitkinizden elde ettiğiniz kökünüzü iki gün boyunca loş odada bekletin. İki günün sonunda drenajlı toprağınızı ve köklerinizi hazırlayarak ekim işlemine başlayabilirsiniz.

Öncelikle, toprağın temiz olduğundan emin olun ve kökleri nazikçe toprağın içine yerleştirerek üzerlerini kapatın. Bu aşamada toprağa perlit ve lav taşı karıştırın ve daha önce de bahsettiğimiz gibi bir hafta boyunca bitkilerinizi sulamayın.

Aloe Vera Nasıl Satılır?​

Aloe vera yetiştiriciliğini bir iş olarak yapmaya karar verdiyseniz ve ticari anlamda bu sektörde yer almak istiyorsanız, yetiştirdiğiniz bitkileri satmanız için birçok alternatifiniz vardır.

Aloe vera ekimi için kendi kökünüzü yetiştirebileceğiniz gibi fide alımı da yapabileceğinizden bahsetmiştik. Aloe vera işinizi büyüttükçe bu fideleri satan kişi siz olabilirsiniz. Bu, fazla zahmet gerektirmeyen bir iştir ve fide satın almak isteyen birçok kişi vardır. Sadece online ortamlar üzerinden dahi yeterince fide alıcısına ulaşabilirsiniz.

Bir diğer alternatif de sağlık, kozmetik, eczacılık gibi alanlarda hizmet veren kurumlara satış yapmaktır. Bu firmalar Türkiye’de olabileceği gibi dünya çapında da olabilir. Ürünleriniz yetişme evresindeyken, sizden ürün alma potansiyeli olan firmalar ile irtibata geçerek satış sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Aloe vera jeli de üreticilerin satış yaptığı alanlardan biridir ancak bu konuda bilgi sahibi değilseniz ve jel satışı yapmak istiyorsanız, konuyla alakalı eğitim almanızı ya da ekibinize bu işten anlayan birisini dahil etmenizi tavsiye ederiz.


Kaynakça:
 
  • Beğen
Tepkiler: Trabzonlu
1.jpg

aloe-vera-yetiştirme.jpg

aloe-vera-bitkisi-nedir.jpg
 
  • Love
Tepkiler: Trabzonlu