Türkiye'nin Tarım ve Hayvancılık Platformu

logo

2021 YILI ÇİFTÇİ DOSTU DESTEKLEMELER

Murat Bölükbaşı

Makale Yazarı
Yönetici
Makale Yazarı
2021 YILI ÇİFTÇİ DOSTU DESTEKLEMELER

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 yılına ait olan ‘’Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ’’ bildirisi 1 Ocak 2021’de resmi gazetede yayınlandı. Bu tebliğe göre üretim yılı içerisinde Çiftçi Kayıt Sistemi veya Örtüaltı Kayıt Sistemi platformlarına kayıtlı olan çiftçiler desteklemelerden yararlanmak adına bu platformlara kayıt oldukları yerin il/ilçe müdürlerine şahsen başvurabilecekler.

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olan üreticiler, sahibi oldukları tarım arazisinin büyüklüğü de hesaba katılarak destekten yararlanabileceklerdir. Bu desteklerin en önemlilerinden birisi olan mazot ve gübre desteğinde devlet bir takım şartlar koymuştur. Bu şartlar içerisinde yağlık ayçiçeği, çeltik, yulaf, kuru fasulye, yaş çay, fındık, zeytin, arpa, trikale, çavdar, kanola, dane, mısır, soya, kütlü pamuk, aspir, buğday, mercimek, patates, nohut, kuru soğan ürünlerinin destek kapsamında olmadığı yönündedir. Yeraltı sularının yetersiz olduğu veyahut hiç olmadığı bakanlıkça tespit edilen alanlar üzerinde nohut ve mercimek üretimi yapan çiftçiler %50 oranında destek ödemesi alabileceklerdir. Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli kapsamında desteklenen bu modelde, eğer ki üretici belirtilen havzalar dışında üretim yapacak olursa destekten yararlanamayacak ve bir üretim yılı içerisinde aynı arazisi üzerine birden fazla ürün ekerse sadece bir ürün için destek alabilecektir.

Yem bitkileri ekimi yapan çiftçiler ektikleri alanın en az 10 dekar büyüklüğünde olması şartıyla destekten faydalanabileceklerdir. Aynı üretim yılı içerisinde arazisine önce tek yıllık yem bitkisi ardından hasattan sonra çok yıllık yem bitkisi ekip onu da hasat eden çiftçilere her iki ekim ve hasat içinde ayrı ayrı destek söz konusu olacaktır. Geleneksel zeytin bahçesi ilan edilen alanlarda sahip olduğu ağaçların 5te 1’ini gençleştirme budaması yapacağını tespit ettiren çiftçiler, 30 Nisan 2022’ye kadar bunu yapacaklarını taahhüt etmeleri şartıyla destekten faydalanabileceklerdir.

Tüm bu destek ödemeleri daha önce çiftçiler adına açılan veya henüz yeni açılacak olan Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacaktır. Destekten faydalanmak isteyen çiftçilerimizin 31 Aralık 2021 tarihine kadar Çiftçi Kayıt Sistemi platformuna kayıt oldukları yerin il/ilçe müdürlüklerine iletecekleri talep ile gereken şartları taşıyor iseler desteğe hak kazanabilecekleri söz konusudur. Çiftçilerimizin dikkatine sürelemizi kaçırmayalım…